Podstawowe definicje (w kolejności alfabetycznej)
Bank ikon
- to zorganizowana baza pomysłów, która może być użyta podczas zapisywania informacji za pomocą prostych kształtów takich jak np. kropki, kreski, linii. Każdy kształt symbolizuje konkretny przekaz.
Doodling
- to bazgranie stanowiące formę relaksu, może być intencjonalne (tworzenie wzorów) lub bezwiedne, na przykład podczas rozmowy telefonicznej lub niezbyt ciekawego spotkania :).
Explainer video
- to film stanowiący narzędzie marketingowe mające na celu wyjaśnienie funkcjonowania, procesu, oprogramowania, aplikacji, stron internetowych oraz innych tego typu produktów. Film wykorzystuje się przy promocji i prezentacji firmy. Zazwyczaj umieszczany jest na stronie internetowej.
Mapa myśli
- to rodzaj notowania, zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania. Aktywuje obie półkule mózgowe – lewą odpowiedzialną za logiczne myślenie oraz prawą odpowiedzialną za wyobraźnię. Przy tworzeniu map myśli wykorzystywane są rysunki, krótkie hasła, kolory. Każda mapa myśli jest bardzo indywidualna, czytelna jedynie dla autora.
Kolorowanki
- to wypełnianie obrysów kolorami w dowolny sposób. Podczas kolorowania mózg skupia się na prostej czynności, w efekcie czego człowiek się uspokaja i relaksuje. Kolorowanie wzmaga kreatywność, może być również pomocne nawet w zaburzeniach psychicznych takich jak depresja, bezsenność.
Sketchnoting
- to notowanie obrazami; stworzone na małym formacie notatki (np. z wykładu, konferencji) rysunkowe w formie haseł, ikon, strzałek, symboli, linii.
Sketchflip
- to notatka rysunkowa wykonana na flipcharcie, zawierająca zapisaną treść poruszanego tematu, rozplanowana na planszy wraz z rysunkami, wypełniona cieniami i tłem.
Synonimy Myślenia Wizualnego
- Określenia takie jak ryślenie, flipowanie imyślografia zostały wymyślone oraz spopularyzowane przez polskich trenerów Myślenia Wizualnego i funkcjonują jako synonimy tej metody.
Whiteboard animation
- to wykonana na białym tle rysunkowa animacja/film rysunkowy.
Zentangle
- to rysowanie/bazgranie wykorzystywane do relaksacji. Polega na tworzeniu prostych form geometrycznych, ornamentów i ozdobnych wzorów.
Określenia dotyczące sprzętu
Cień / cieniowanie
- nadaje rysunkowi życia, sprawia wrażenie trójwymiarowości.
Faktura obrazu/dzieła/kartki
- sposób ukształtowania powierzchni (wiąże się z tym materiał, technika i zamysł rysującego).
Flipchart
- w skrócie „flip”, jest to rodzaj tablicy demonstracyjnej, posiadający zacisk lub haki, za pomocą których przytwierdza się papier.
Gładkość papieru
- cecha, która ma ogromne znaczenie dla papierów przeznaczonych do pisania oraz dla papierów drukowych. Charakteryzuje ona porowatość papieru.
Gramatura
- oznacza wagę jednego metra kwadratowego papieru. Najczęściej stosowaną jednostką miary jest g/m2.
- Właściwości fizyczne papieru (wytrzymałość, grubość, objętość właściwa) uzależnione są od gramatury. Papier o wyższej gramaturze posiada większą nieprzezroczystość.
Nieprzezroczystość
- jest to opór przenikania światła. Malaje on wraz ze wzrostem gęstości i gładkości papieru, a zwiększa się ze wzrostem jego grubości. Ważna cecha dla papierów drukowych, które muszą mieć odpowiednią nieprzezroczystość, aby nie przebijały druku na drugą stronę.
Outliner
- Permanentny marker z czarnym tuszem na bazie wody do wielokrotnego napełnienia (nazwa własna firmy Neuland), którego tusz szybko zasycha i się nie rozmazuje, jeśli naniesiemy na niego kolejną warstwę innego mazaka.
Plastyk
- potocznie sklep plastyczny. Nikt nikogo w nim nie gryzie, sprzedawcy przemili, pomocni. Wystarczy zapytać. Nie każdy, kto jest klientem od razu jest artystą w berecie albo odgryzionym uchem. Zarówno początkujący jak i zaawansowany myśliciel wizualny może tam wchodzić bez wstydu.